React Native Nasıl Kurulur?

React native nasıl kurulur ve nelere dikkat etmeliyiz? Android studio kurmak için neler yapmalıyız tüm bunları anlattığımız sade bir yazı sizleri bekliyor.

react native

Facebook geliştirici grubunun çıkardığı React Native ile mükemmel tasarımda mükemmel uygulamalar geliştirmek mümkün. Artık gelişen teknolojimiz de bu tür modern yazılım teknolojisi biz yazılımcıları mutlu ediyor. Bugün sizler React Native nasıl kurulur bundan bahsedeceğiz.

React Native Nedir?

react native nedir

Bir kere yazılıp her yerde çalışmasını sağlamak için bütün zahmetlerden kaçarak Facebook tarafından geliştirilmiş bir yazılım dili. iOS ve Android sürümler gibi her yerde kullanabileceğiniz bir kütüphane. React kütüphanesini çıkaran Facebook, React kütüphanesini kendi sistemlerinde bile kullanmaktadır. Örneğin Facebook’ta bildirimler sekmesi ve yorumlar bölümü gibi birçok yerinde kullanılmaktadır. HTML5 ve Javascript kullanarak geliştirilmiştir.

React Native Nasıl Kurulur?

React Native kurmamız için bilindiği üzere Android Studio kurulu olması lazım ve Node JS teknolojisini bilgisayarımıza kurmamız gerekmektedir. Detaylı anlatım aşağıdaki gibidir. React Native Nasıl Kurulur? merak ediyorsanız aşağıdaki adımları detaylı bir şekilde inceleyerek takip ediniz.

  1. Node JS kurulumu

node js

Node JS Teknolojisini Buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdikten sonra tek yapmanız next next deyip kurmanız olacaktır.

2. Android Studio Kurulumu

Android Studio kurulumunu yapmak için öncelikle Buraya tıklayarak kendi websitesine ulaşmanız gerekmektedir. Ulaştıktan sonra indirip kurulumu yapmalısınız. Kurulumu yaparken aşağıda resimde yer alan adımları uygulayın.

Android Studio kurarkan SDK yolunu unutmamak gerekiyor bu nedenle aklımızda bulunması iyi olacaktır.

android studio nasıl kurulur

Kurulum esnasında karşınıza çıkacak olan bir seçim ekranı olacaktır. Bu seçim ekranında “Custom Installation” seçeneğine tıklayınız.

react native nasıl kurulur

Next dedikten sonra karşımıza çıkan pencerede neyi kurduğumuz çok önemli. Aşağıdaki görmüş olduğunuz “SDK Components Setup” ekranını açık ve yükleyin.

android studio indir

Yukarıda seçeceğiniz seçenekler aşağıdaki gibi olmalıdır;

  1. Android SDK
  2. Android SDK Platform
  3. Performance (Intel HAXM)
  4. Android Virtual Device

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi kurulum yapabilirsiniz. Kurulum esnasında Android Studio otomatik olarak 7.1.1 kuracaktır(şimdiki zamana göre). Ama React Native Marshmallow(6.0) sürümü istemektedir. Bunun için android studio yu kuruyoruz ve ardından başlangıç ekranında “Configure” adlı butona tıklıyoruz. Ayarlar bölümüne geldikten sonra Android SDK’yı seçiyoruz.

react native indir

6.0 Sürümünü kurarken yukarıdaki seçenekleri işaretlemeniz önemli. İşaretledikten sonra apply deyip kurulmasını bekliyoruz. Artık kurulum tamam şimdi sistem değişkenlerine tanımlamak gerekiyor.

javascript ogren

Yıkarıdaki işlemi uygulayın.

android studio egitim videolari

Ardından bu işlemi uygulayın. Artık hazırsınız. Kolay gelsin.

 

(Not: Resimler alıntıdır. Medium.com > ysfzm kullanıcısı)

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here