Java’mı C#’mı Hangisi Daha İyi?

Java'mı C#'mı Hangisi Daha İyi? C# ile neler yapabilirim? Java ile neler yapabilirim gibi sorulara yanıt bulmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. ASP xamarin javascript

Java'mı C#'mı Hangisi Daha İyi

Türkiye’de yazılım geliştiriciliği denilince akla ilk gelen yazılım dilleri C# ve Java’dır. Artık sanayileşmiş bir dil haline gelen bu diller Türkiye yazılım ithalat ve ihracatını yapan en büyük diller denilebilir. Sanayileşmiş denilince kötü bir algı oluşmasından yanı sıra artık herkesin dilinin ucunda olan c# ve java dili diğer yazılım dillerine kıyasla rütbesini halen korusa da şuan da yapabileceğimiz pek bir şey bulunmamaktadır. Bugün sizlere C#’mı yoksa Java’mı bunlardan bahsedeceğiz. Bir yazılım dili seçerken seçmeden önce hangi platformda iş yapacağımız tabii ki bizler için büyük bir önem arz etmektedir.

C# ile neler yapabilirim?

C# yazılım dili Microsoft’un geliştirdiği 2000’lerden beridir bugüne halen daha gelişmekte olan bir yazılım dilidir. En büyük avantajlarından birisi birçok platformda işlem yapmasıdır. C# özelliklerine geçmeden önce sizlere hangi platformlarda kolaylık sağladığı hakkında birkaç bilgi vermek istiyoruz.

C# dilini kullanarak ASP.NET uygulamaları yazarak bir WEB projesi oluşturabilirsiniz. C# dilini kullanarak Form Application uygulamaları yazıp masaüstü projeleri yapabilirsiniz. Aynı zamanda Xamarin teknolojisinden faydalanarak C# sayesinde bir mobil uygulama bile yazabilirsiniz. Unity 5D adlı platformda 3 boyutlu oyunlar geliştirmeniz mümkün. Dünyada en çok yaygın bir dil haline gelen C# ile birçok şey yapabilirsiniz.

hangi yazılım dilini seçmeliyim

Java ile neler yapabilirim?

Java artık hemen hemen her yazılım firmasının mobil geliştiricileri tarafından aşırı şiddetli bir şekilde kullandığı bir yazılım dilidir. Script yazılım dili olarak Javascript bizlere web masaüstü ve mobil platformlarında eşlik etmektedir. Eşlik eden bu programlama dili gerçekten çok hızlı bir şekilde çalışmaktadır. İşlevi makine diline bizim yazdığımız kodları çevirmektedir.

Javascript ile React Native gibi teknolojileri kullanarak çok güzel mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bu geliştirdiğiniz mobil uygulamalar hibrit teknolojisi barındırmakla beraber sizlere çok hızlı ve akıcı bir sistem sunacaktır. En büyük avantajlarından birisi ise web üzerinde bizlere çok büyük bir kolaylık sağlamasıdır. Javascript olayı sayesinde Google Chrome’da bile eklenti yazabileceğinizi biliyor muydunuz?

Sizlere iki farklı yazılım dilini karşılaştırmanızı öneririz. Hangi platformda nelere ihtiyacınız var detaylı bir araştırma sonucu kendinize ait bir yazılım dili seçebilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here