iOS 12 Özellikleri – Tam Rehber!

iOS 12 Hakkında öğrenebileceğiniz tüm bilgilerin yer aldığı başlık altındasınız. Apple iOS 12 ile bizlere ne gibi yenilikler getiriyor, telefonumuzu yavaşlatıyor mu gibi soruları'da bu başlık altında öğrenebilirsiniz.

iOS 12 Rehber

Apple iOS 12 ile ilgili birkaç özelliğini WWDC 18 etkinliğinde duyurdu. Bununla birlikte tüm Apple severler ekran başına geçerek neler çıkacak, ne gibi özellikler eklenecek merakla incelemeye başladılar.

Apple her sene olduğu gibi sürekli olarak işletim sistemine yenilikler getirerek kullanıcılarına bunları sunuyor. Bu senede her sene güzel yenilikler getirmeyi hedeflemiş olan firma, ayrıca bu güncellemelerinde iPhone ve iPad platformlarında sistemin daha verimli ve stabilize çalışmasını göz önünde bulunduruyor.

iOS 12 ile kullanıcıların istekleri doğrultusunda yapılan çalışmalara göre; bildirimler, fotoğraflar, mesajlar ve FaceTime gibi birçok alanda yenilik getirilmiş durumda. Sizlerde Eylül ayını beklemiyor ve hemen iOS 12’ye geçmek istiyorsanız bunun için “Apple Geliştirici Hesabına” geçmelisiniz.

Apple Geliştirici Hesabına nasıl geçilir öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Apple iOS 12 Özellikleri Nelerdir?

iOS 12 Özelliklerini sizlerde bizler gibi büyük bir heyecanla bekliyordunuz, bu heyecanımız sonrasında ne gibi yenilikler eklendi ve neler geliştirildi şimdi sırayla sizlere bunlardan bahsedeyim.

Bildirim Ekranı –  Toplu Bildirimler

iOS 12 Hakkında

iOS 12’ye geçecek olan kullanıcılar ilk olarak farklı Bildirim ekranı ile karşılaşabilir ve şaşırabilirler. iOS 12 ile birlikte artık ana ekranındaki bildirimler toplu bir biçime giriyor. Facebook uygulamasında gün içerisinde birden fazla bildirim geldiğinde artık bunlar alt alta listelenmek yerine üst üste toplu bir şekilde tek bildirim olarak gözükecek. (Fotoğraf üzerinden nasıl olduğunu görebilirsiniz.)

FaceTime Toplu Görüşme Özelliği

iOS 12 Görüntülü Görüşme

iOS 12 Özelliklerinden beklenen diğer bir farklı ve işe yarayacak olan sistem 32 kişiye kadar destek veren FaceTime toplu görüşme özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde artık görüşmeler daha fazla kişiyle yapılacak ve aynı zamanda Animoji ve Memoji özellikleride burada kullanılabilecek.

Memoji Özelliği: Nedir – Ne İşe Yarar

iOS 12 Hakkında

iOS 12 Hakkında bir diğer yeni özellik ise Memoji’nin gelmesi oldu. Memoji özelliği ile birlikte kullanıcılar kendi emojilerini yapabilecekler. Kendilerine benzer karakter oluşturarak onların arkadaşlarına gönderebilir ve bu sayede eğlence başlayabilir. Ayrıca çıkacak olan bu özellik ile farklı uygulama destekleri sayesinde kullanım yelpazesi genişletilecek.

Daha Detaylı Fotoğraflar Bölümü

iOS 12 Fotoğraf Uygulaması

iOS 12 Fotoğraf uygulamasında da geliştirmeler yapılmış durumda. Fotoğraf araması yaparken iOS 12 burada bizlere daha gelişmiş bir arama sunacak ve hemen aradığımızı bulmayı hedefleyecek. Aradığımız kelime ile alakalı konum araması ve fotoğraf içeriğindeki kişilere kadar arama yaparken ayırt edebilecek.

Yenilenen Siri Hakkında

iOS 12 Özellikleri

Yenilenen Siri uygulamasında ise artık siz bir uygulamanıza komut atayarak ona işlem yaptırabileceksiniz. Örnek vermek gerekiyorsa; “Instagram” uygulamasına “Insta” komutunu verdiğimizde “Instagram uygulamamı aç” demek yerine “Insta uygulamamı aç” demek yeterli oluyor.

Sesli Notlar ile İlgili Geliştirme

iOS 12 Hakkında

Sesli notlar uygulaması geliştirerek artık sadece kendi telefon veya tabletinizde kalmayarak bunlara iCloud desteği getiren firma, bu sayede tek bir yere kaydetmiş olduğunuz bir sesli notu farklı Apple cihazız üzerinden de dinleyebileceksiniz.

iOS 12 ile Bizleri Neler Bekliyor?

iOS 12 hakkında çıkması kesin olan özellikleri sizlere listeledik, ancak bu listeye eklenecek onlarca özellikte bizi bekliyor olacak. iOS 12 Özelliklerine daha yakından bakacağız ancak söylentilerden etkilenmemek için şu anlık sizlere bu özellikler bahsettik. iOS 12 Özelliklerine yenileri eklenir ve kesinleşir ise sizlere güncelleme yaparak yazımız üzerinden bilgilendireceğiz.

iOS 12 Çıkış Tarihi Nedir?

iOS 12 Çıkış tarihi olarak her zamanki gibi Eylül ayında karşımıza gelecek. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi sizlerde geliştirici hesaba sahip iseniz iOS 12 sürümünü şimdiden indirebilirsiniz. Ancak stabil olmayan ve farklı sorunlar ile karşı karşıya kalabileceğinizide hatırlatmakta yarar var.

iOS 12 Uyumlu Telefonlar

iOS 12 benim telefonuma uygun mu, yüklesem donma veya çabuk şarj tüketme ile ilgili sorun yaşar mıyım? Gibi sorular ile karşılaşmaktayız. Bununla alakalı telefonun daha stabil çalıştığını belirten firma ancak pil kullanımı ile alakalı herhangi bir bilgilendirmesi yapmıyor. Genellikle ortaya çıkan haberlerden sonra güncelleme ile birlikte telefonların yavaşlatıldığı haberleriydi. Bu konuda kullanıcılar yeni bir güncelleme çıkınca hemen yüklemek yerine birkaç kişi yükledikten sonra yeni güncellemeyi yapmayı öngörüyorlar.

iOS 12 Gelecek Olan iPhone Modelleri

 • iPhone 5s
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X

iOS 12 Gelecek Olan iPad Modelleri

 • iPad Pro (10.5)
 • iPad Pro (2017) iPad 2017
 • iPad 2018
 • iPad Mini 2
 • iPad Mini 3
 • iPad Mini 4

Ayrıca iPod Touch (Jenerasyon 6) modelinede iOS 12 güncellemesi gelecek.


Sizlerde iOS 12 hakkında düşüncelerinizi ve geçilip geçilmeyeceği hakkında kullanıcılara görüşlerinizi bildirmek için aşağıda yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here