İnsanlar En Fazla Kaç Yıl Yaşar?

İnsanlar En Fazla Kaç Yıl Yaşar? nasıl daha uzun yaşarım? en uzun yaşayan insan kaç yıl yaşadı?

daha uzun nasıl yaşarım

İnsan ömrünün en fazla ne kadar olacağına dair sürekli araştırmalar bilim insanları tarafından yapılıyor. Günlük hayatımızda veya hayatımız boyunca yaptığımız kahvaltı, yemek, hava, su, çevre ve diğer ruhsal unsurlar insan hayatını önemli bir oranda etkilemektedir. İnsanların yani bizlerin yaşam sınırımız bilim insanlarca bir sınır olduğu iddia ediliyor. İnsan ömrü kaç yıl? en fazla kaç yıl yaşarız? En uzun yaşayan insan kim? bunların yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

İnsan Ömrü En Fazla Kaç Yıl?

Albert Einstein Tıp Koleji çapında çalışan ve araştırmalar yapan bilim insanları yürüttükleri çalışmalar sonucunda elde ettikleri sonucu Nature‘da yayımlandı. Sonuçlara bakıldığında insanların yaşam süreleri hakkında ilginç detaylara rastlayabiliyoruz. Geçmişten bugün yediğimiz içtiğimiz besinler, teknoloji genelleme yapacak olursak gelişen veya gelişmekte olan çevre koşulları bu araştırmada yaşamın maksimum bir seviyeye sabitlendiğini ortaya koyuyor. Yapılan araştırmalarda biz insanların yaşam seviyesi maksimum 115’dir. İnsan ömrü için 115 yaş sınırı ne kadar doğru bilinmez ama yapılan araştırmalarda öne sürülen iddia bu şekilde.

insan ömrü ne kadar

En Uzun Yaşayan İnsan Kim?

Dünya üzerinde geçmişte ve gelecekte büyük efsaneler dolaşmaktadır. Şuan kayıtta olan en uzun yaşayan insan evladı 122 yaşında hayatını kaybetmiş Jeanne Calment isimli bir kadındır. Jeanne Calment dünyada en uzun yaşanan insan olarak bilinse de belki de bilmediklerimiz de vardır.

Yaklaşık 38 ülke nüfus verilerini karşılaştıran bilim insanları yirminci yüzyıldan sonra insanlığın yaşam kalitesinden dolayı ömrünün daha fazla arttığı görünmektedir. 80’li yıllarda şuan 115 iken o zamanlarda ömür limiti 99 olarak nitelendiriliyor. Sadece tek bir ülke olmayıp farklı ülkelerinde bu orana sabit kalması bu durumun ne kadar kanıtlanabilir olduğunu ortaya koyuyor. Örnek vermek gerekirse bazı ülkelerde yaş sınırı sürekli artış yaparken 90’ların sonuna doğru bu sınır sabitlendiği ve bir daha artmadığı görülüyor. Peki bu sınır geri düşecek mi? bunu gelişen teknolojimiz belirleyecek.

en uzun yaşayan insan

Nasıl Uzun Yaşarım?

Bilim insanları tarafından araştırılan bu konuda nasıl daha uzun yaşarım sorusuna cevap gecikmedi. 68 yaşında insanların ölme olasılığı yüzde 2, 76 yaşındayken ölme yüzdesi yüzde 4 ve 97 yaşındakilerin ki ise yüzde 30 olarak belirlenmiştir. Bazı ülkelerde yaş sınırı 115’e sabitlense de İtalya, Japonya gibi ülkelerin yaş sınırı henüz sabitlenmediği ve halen artışta olduğu söylenmektedir. Bilim insanlarınca çevre ve yeme içme alışkanlıklarımıza dikkat edersen daha uzun yaşayacağımız iddia ediliyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here